Beton Parke Bordür Taşları

Beton Parke Bordür : Doğal agrega, çimento ve su karışımlı betonla özel kalıplara dökülüp makinesinde sıkıştırılmak suretiyle çeşitli boyut ve biçimlerde imal edilen, yüksek basınca, aşınmaya ve dona dayanıklı yol ve yaya kaldırım kaplamalarında, platform kenarlarında kullanılan taşlar ve yapıtlara denir.

Uzun yıllar dünya geneli ülkelerinde yaygın olarak kullanılan beton parke taşları son dönemde ülkemizde en çok tercih edilen yer döşemesi ekipmanı olarak inşaat sektöründe yer almaktadır. Her çeşit alt yapı çalışmalarında kolaylıkla sökülüp tekrar kullanılabilen bir malzemedir.Ayrıca ekonomiktir.
Asfalta göre daha estetik ve dayanıklı olması nedeniyle trafiğe açık yollarda ve diğer bütün alanlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Beton parke taşları TSE standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

Parke Bordür Kalite Belgesi Parke Bordür Kalite beton-bordur-tasiBelgesi; Türk standartları Kapsamında Belgelendirilmesi yapılması gereken Yapı Malzemelerine tabi geçerlilik süresi bir yıl olan belgedir. Beton parke taşları ve dekoratif taşlar asfalt ve kaplama malzemelerinden oldukça uzun ömürlüdür. Bu sayede malzemenin ömrüne ve görüntüsüne en çok zarar veren tuzlar ve kimyasal maddelerin zararlı etkileri en aza inmektedir.
Şekil ve renk seçenekleri ile estetik yönünden diğer alternatif kaplama malzemelerine oranla üstünlük sağlamaktadır.

Beton alt yapı elemanlarının inşaat ve peyzaj mimarisinde ki sınırsız uygulama alanları vardır. Parke taşları; dekoratiftir, farklı renklerde üretimi mevcuttur, sökülüp yeniden takılabilir, uygulaması kolay, donmaya karşı dayanıklı, zararlı kimyasallara ve tuza karşı dayanıklılığı oldukça yüksektir.
Kısaca parke bordür ürünleri için CE belgesinin olması gerekmektedir. Uygulanacak Belgelendirme İşlemlerinin TÜRKAK veya Bakanlık Tarafından Onaylanmış Kuruluşlarca Yapılması gerekmektedir .CE işareti ürünlerin amacına uygun kullanılması halinde insan can ve mal güvenliği bitki,hayvan ve çevreye zarar vermeyeceğini diğer bir deyişle ürünün güvenilir olduğunu gösteren bir işarettir.

Neden Parke Bordür Taşları? bordurtasiUzun yıllar her türlü doğa şartlarına ve ağır yüke dayanan beton parke taşlarının sağlamlığı ve uzun ömrü artık herkes tarafından onaylanmaktadır.Beton parke taşları ve dekoratif taşlar %5 ten daha az bir emiciliğe sahip olduğundan asfalt ve diğer kaplama malzemelerinden oldukça uzun ömürlüdür. Bu sayede malzemenin ömrüne ve görüntüsüne en çok zarar veren tuzlar ve kimyasal maddelerin zararlı etkileri en aza inmektedir.Ayrıca zemin kaplama malzemelerinin ömrü, yüzey aşınma mukavemetine bağlıdır.

Beton parke taşları; yüksek evsaflı beton ile üretilmesinin yanında, vibrasyon ve pres uygulamalarına da tabi tutuldukları için yüksek dayanımlara ulaşır.Bu sıkıştırma ve vibrasyon etkisiyle, betonda hava boşluğu minimum düzeye indirildiğinden, su emme oranı düşüktür. Bu da dona karşı mukavemetinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle beton parke taşlarının ömrü, alternatif kaplama malzemelerine (asfalt, yerinde dökme beton vb.) kıyas ile daha uzundur.Şekil ve renk çeşitliliği, estetik yönünden diğer alternatif kaplama malzemelerine göre üstünlük sağlar. Beton altyapı elemanlarının inşaat ve peyzaj mimarisindeki sınırsız uygulama alanları bulunmaktadır.

Parke Bordür taşları:bordurtasi
Dekoratiftir
Farklı renklerde üretilebilir
Aşınma mukavemetine sahiptir
Sökülüp yeniden monte edilebilir
Uygulaması kolaydır
Donmaya karşı dayanıklıdır
Kırma ve kesme gerekmeden alt tapıya ulaşılabilmesine imkan verir
Düşük su emme oranıyla zararlı kimyasallara ve tuza karşı mukavemeti yüksektir.

Paylaş:
TOP